stestoskop, heart, curve-64276.jpg

Nízký krevní tlak?

Většina z nás má za to, že nízký tlak (hypotenze) je ten správný, žádoucí a neškodný. Nebo dokonce, že je to velice příjemné, protože člověk s nízkým tlakem pak může jíst uzeniny, smažená jídla, čokoládu, a na co má chuť…

Jenže – při nízkém tlaku lidé často pociťují chlad, neurčité obavy a strachy, únavu, smutek, nerozhodnost, točí se hlava až k nevolnosti, někdy šumí v uších a dělají se mžitky před očima. Při akutním snížení krevního tlaku může člověk vnímat, že ho polévá ledový pot nebo i omdlít. Já mám odjakživa nízký krevní tlak (jsem jinová konstituce podle tradiční čínské medicíny – nestabilní jin) a v mládí jsem několikrát i omdlela. Krevní tlak 80/40 je opravdu nízký, ale byla to moje norma. V současné době mám 100/50 a s tím chodím i dávat plazmu.

Příčin podle tčm i ájurvédy může mít nízký tlak mnoho:

– vrozeně méně jangové qi podle tradiční čínské medicíny, toto může souviset i s několika generacemi našich předků

– méně pitty podle ájurvédy v prakriti (vrozeně)

– jang a qi ledvin, sleziny a jater je nedostatečný, nebo s ním člověk špatně hospodaří

– přebytek jinu (chladu a vlhkosti) v plicích, slezině utlumí jang ostatních orgánů – tento přebytek může být vrozený, ale i získaný vlivem životního stylu a stravy

– tlak se postupně snižuje dlouhodobým vyčerpáním – a to může být přepracování, příliš mnoho sportu, několikátý porod a kojení, nadměrná sexuální aktivita (zde se vyčerpává jin i jang)

– příliš chladu a pobytu v chladném prostředí, studená chodidla a chůze na boso, studená bedra (ming men – bod mez obratli L2 – L3, brána života)

– chladná a ochlazující strava – syrové ovoce a zelenina, smoothies, kefír, jogurty, bylinné čaje odkyselující v nadbytku užívané

– nedostatek bílkovin nebo celkově méně jídla, než tělo potřebuje

– nevyspání

– někdy se nízký a vysoký tlak v průběhu života vymění – buď kolem padesátého roku věku, při přechodu do kovového životního období nebo při nějaké dramatické životní změně. Z nízkého tlaku může být vysoký a naopak.

Příčiny nízkého i vysokého tlaku krve jsou individuálně rozdílné a léčba musí být také individuální. Zde uvedu pár univerzálních možností, jak si tlak znormalizovat a vy si vyberete něco z toho pro sebe.

Základ pro nápravu je práce s myslí – cíle dlouhodobé, krátkodobé, radost ze života, je dobrá i určitá radostná lehkovážnost, důležitý je spánek, a hlavně zdravá strava, převážně tepelně upravená, dostatečně slaná a kořeněná. Tradiční čínská medicína doporučuje jíst častěji hovězí maso a játra – i na doplnění železa a vitamínů B.

Techniky jógové a ájurvédské:

Jóga často používá dechové techniky jak pro zlepšení nízkého, tak i vysokého tlaku.

Bhastriky – mukha bhastrika, udjají bhastrika, anunasika bhastrika, udijána bandha, techniky pránajámy s pěti směry prány, očistná technika kapalabháti, surja bhédana … těch možností je více.

– nejbližší seminář Pranajama pro jogíny a nejogíny mám 3. 6. ve Frýdku Místku, potom v létě bude venku v přírodě v Horním Štěpánově

Dvě dechové techniky zde popíšu:

1. Kapalabháti – sedíme s rovnými zády, přivřeme oči, opřeme špičku jazyka vzadu nahoře o patro, ruce jsou v džňána nebo čin mudře (spojený palec a ukazovák, ostatní prsty natažené), položené na nohou. Intenzivně vydechujeme nosem a při každém výdechu rázně vtáhneme dovnitř břišní stěnu – hlavně v oblasti pod pupíkem, tím působíme na dolní dutou žílu a na oheň agni, který se rozhoří, zlepší naše trávení, postupně stoupá nahoru, čistí celé tělo, páteřní kanál – sušumnu nádí, a pročišťuje sedm hlavových rišijů (2 oči, 2 nosní dírky, 1 ústa, 2 uši) a otevírá vrcholek hlavy a zlepší spojení s nekonečnem nad námi. V překladu se technika jmenuje zářící hlava. Nádech se děje samovolně, bezúsilně. Začínáme pomaleji, postupně zrychlujeme až na 120 x za minutu. Začínáme třeba 10 důraznými výdechy, postupně přejdeme do 50 výdechů, kterých můžeme udělat s malou pauzou na klidné plné jógové dýchání, i několik po sobě.

2. Súrja bhédana – prstem zvenčí zacpeme levou nosní dírku a chvíli dýcháme jen pravou nosní dírkou – aktivujeme nádí pingala, které je zahřívající, prokrvující, zlepšující trávení, myšlení, ráznost a je tonizační. Ájurvédaři do levé nosní dírky někdy vkládají fazoli, vloženou do gázy, aby šla vytáhnout, a tuto nechají v nosní dírce několik hodin i dní, pokud je potřeba.

Marmová ájurvédská terapie – doporučuji jemně krouživým pohybem několikrát denně promasírovat marmu hridaja – která je na hrudní kosti v oblasti 4 – 6 mezižebří, pak zavřít oči, volně dýchat, pozorovat tento bod a i celý střed hrudníku, dovolit energii proudit. Ideální je nádech ze středu, výdech do stran všemi směry a zvětšovat …. Marma hridaja je centrum pro vjánu, pulzaci srdce a krevního oběhu, je to centrum, odkud se má energie – prána – rozšiřovat do celého těla a pokožkou dál kolem nás.

Masáže drhnutím a prokrvováním pokožky, poklepávání a poplácávání dlaněmi, můžeme využít i oleje hořčičné, nebo jiné zahřívající, třeba maha narayana nebo kumkumadi. Vhodná je i sauna.

Zpívat, tančit

Doporučuji třeba tanec pěti rytmů, který velmi dobře rozproudí energii, uvolní teplo zevnitř směrem k povrchu těla, zlepší prokrvování a i znormalizuje krevní tlak. Vhodné jsou i vytřásací a krouživé techniky kundalini jógy. Obojí učím klienty na semináři relaxačních jógových a nejógových technik proti stresu. Nejbližší tento seminář budu mít některou sobotu v létě venku v Horním Štěpánově, ale termín ještě nemám stanovený.

Mantry

Můžeme vyzkoušet zpěv dynamických manter, které jsou buď všeobecně harmonizující, jako třeba Gayátrí mantra, nebo jednoslabičné mantry, které přímo vedou pránu ven a nahoru, jako je mantra HUM, která se často používá i k podpoře imunity, nebo k prohřátí povrchu těla, k odstranění toxinů – v případě, že se zpívá krátce, a nebo která se používá k vedení mysli a prány nahoru v případě, že ji zpíváme dlouze – HUUUUUMMMM.

Akupresura tradiční čínské medicíny:

– Ž36 (i moxovat), 40, ŽL 40, 41, 42, 43,44, P9, 10, OS 8, 9, S 3, 7, 8, TO 4, 5, TS 4, MM 23, 52, ZS 4 (i moxovat), L 3 (i moxovat), SS 3 (i moxovat),

– ZS 4 toto je bod ming men, brána života, je mezi bederními obratli L2 – L3, – ten je třeba hlavně moxovat

– promasírovávat přední střední dráhu od skloubení mezi klíčními kostmi až po symfýzu shora dolů, zvláště se zastavit u bodů PS 17 (marma hridaja), PS 12 – mezi výběžkem hrudní kosti a pupíkem přesně v polovině vzdálenosti, PS 6 – pod pupíkem 1,5 – 2 prsty.

– při nízkém tlaku u žen doporučuje nahřívat moxou nebo horkou sprchou či napářkou první bod na přední střední dráze – perineum, a první bod na zadní střední dráze – mezi kostrčí a řitním otvorem.

Pro zvýšení nízkého tlaku, zlepšení prokrvování a celkové výkonnosti máme na výběr z mnoha bylin a koření:

Kotvičník zemní – nejčastěji se užívá tinktura. Velmi dobrou kvalitu má Topvet nebo Milota. Zvyšuje testosteron, vhodné pro velmi oslabené ženy i muže

Rozmarýn – koření (k pečenému kuřeti) i bylina (povařit, pít třeba s černým nebo zeleným čajem)

Saturejka – koření i bylina

Kardamom černý – koření

Pepř, chilli – koření, ale je možné je přidávat i do jakýchkoliv čajů

Tongkat ali – bylina, většinou kapsle. Zvyšuje testosteron, což je u neduživých žen i mužů třeba

Ženšen – bylina, nejčastěji užíváme prášek nebo tinkturu. Pro ženy se vyrábí i ženšen s mateří kašičkou – vhodné, když nemohou otěhotnět nebo po přechodu, při velké únavě těla i ducha

Aralka mandžuská – tinktura, kapsle nebo prášek

Eleuterok – prášek do čaje

Maral kořen – prášek, do čaje

Maca maca, maca peruánská – prášek, který stačí zalít vodou, ale prodává se z macy i káva

Gotu kola – sušená bylina, 3 min vařit na čaj. Dobře se snáší se zázvorem

Schizandra, klanopraška kulaté aromatické plody – tinktura

Pokud máte nějaké zdravotní potíže, se kterými si nevíte rady, ráda vám pomohu. Objednat se můžete na e-mailu: romana.farna@seznam.cz